Unitary Method

IMPORTANT

Unitary Method: Overview

This Topic covers sub-topics such as Unitary Method, Solving Word Problems on Unitary Method, Deducing Unitary Method from Proportions and, Importance of Unitary Method

Important Questions on Unitary Method

MEDIUM
IMPORTANT

If cost of 1 dozen bananas is 60, the cost of 1 apple is15 and cost of 1 mango is20. Find the total amount spent on 60 bananas,36 apples and 42 mangoes .

MEDIUM
IMPORTANT

Tower J has some flats with 3 bedrooms and some with 2 bedrooms. Three-fourth of the flats have 3 bedrooms and the rest have 2 bedrooms. The total number of bedrooms is 385. How many two-bedroom flats are there in tower J?

MEDIUM
IMPORTANT

In a box there were 10 glass jars. 12 boxes of such type were delivered to Mr. Sharma. In 5 boxes, half of the jars were broken. How many jars in good condition were delivered to Mr.Sharma?

EASY
IMPORTANT

The monthly income of Shoba is 1,44,000 in 15 months. How much will she earn in 7 months.

EASY
IMPORTANT

A chair costs 250 and a table costs 400. If a housewife purchased a certain number of chairs and two tables for 2800, find the number of chairs purchased?

MEDIUM
IMPORTANT

There is 15 kg of sugar. 17 of it is packed into one packet. How many packets can be made?

EASY
IMPORTANT

A class has 40 students. Every student contributed ₹ 2.50 to the class fund. 310 of the total fund was used by the class to buy prizes for a Mathematics quiz. How much money does the class fund have left?

EASY
IMPORTANT

If a dozen bananas cost66, then how many bananas can be bought for 132?

EASY
IMPORTANT

The capacity of 1 tanker is 288 litre. So what will be the capacity of 30 tankers?

MEDIUM
IMPORTANT

A vendor sold 7 litre of milk on Monday at 30 per litre. He sold 8 litre on tuesday at 35 per litre. Find the amount of sale made by him during these two days.

EASY
IMPORTANT

The cost of 194 metres of rope is $1712. Find the cost of one metre of rope in $.

EASY
IMPORTANT

A woodcutter took 12 minutes to make 3 pieces of a block of wood. If he needs k minutes to make 5 such pieces, find k.

EASY
IMPORTANT

Amount of salt in sea water is approximately 3.5 $ \times {10}^{4}$ ppm. PPM stands for parts per million.

For example, 1 ppm of salt means 1 g of salt in $ {10}^{6}$ g of water.

Which of these gives the weight of salt in 200ml of sea water?

(Note: Consider 1L of sea water as 1 kg)

EASY
IMPORTANT

The quarterly school fee in a Vidyalaya for class VI is  840. What will be the fee for six months? If the answer is  k, then write the value of k in the answer box.

MEDIUM
IMPORTANT

A woman worker earns 18,000 in 15 months. In k months she will earn 30,000. Find the value of k

MEDIUM
IMPORTANT

There are two taps opening into a tank. If only the first tap is opened, the tank fills in 10 minutes. If only the second tap is opened, it takes 15 minutes to fill the tank. If only the first tap is opened, what fraction of the tank would be filled in one minute?

MEDIUM
IMPORTANT

The cost of 4 dozen bananas is 60. How many bananas can be purchased for 12.50?